Zaburzenia odżywiania – anoreksja i bulimia

Anoreksja oraz bulimia należą do grupy chorób opierających się na zaburzeniach odżywiania. Różnią się one od siebie zarówno objawami, jak i sposobami rekonwalescencji. Przed Wami artykuł dotyczący rozpoznawania symptomów tych chorób oraz sposobów kuracji leczniczych.

Anoreksja: diagnoza

Anoreksja objawia się przede wszystkim przez drastyczne zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu. Osoby z tym zaburzeniem zazwyczaj mają bardzo dużą niedowagę, jednak wciąż uważają, że powinny zrzucić kilka kilogramów. Choroba ta wiąże się z obsesyjnym liczeniem kalorii, głodówkami, czasem może mieć etap obżarstwa, a następnie wymiotów. Osoba z anoreksją unika jedzenia w towarzystwie, bardzo często rozmawia o jedzeniu, jest skrajnie niezadowolona ze swojego wyglądu. Bardzo częstym objawem jest przyjmowanie wielu tabletek na odchudzanie oraz katowanie się ćwiczeniami ponad siły. Wszystkie te objawy mogą występować z różnym nasileniem, a niektóre mogą nie występować w ogóle. Wszystko zależy od chorego oraz jego stylu życia, a także przyczyn choroby.

Bulimia: diagnoza

Bulimię utożsamiamy z momentami obżarstwa przeplatanymi z wywoływaniem wymiotów. Jest w tym sporo prawdy, ale to nie jedyne objawy tej choroby. Osoba chora na bulimię może być zarówno bardzo szczupła, bardzo otyła albo posiadać jakąkolwiek inną sylwetkę. Chory nie akceptuje swojego wyglądu i bardzo często otoczenie nie rozumie jego problemu albo go nie zauważa. Bulimia może przyjmować również elementy charakterystyczne dla anoreksji, gdy chory nadużywa wysiłku fizycznego, stosuje środki przeczyszczające i inne diety cud. Może objawiać się drastyczną zmianą nawyków żywieniowych, a nawet depresją. Chory może odczuwać częste bóle brzucha, głowy, a także może stale odczuwać zimno.

Bulimia i anoreksja: leczenie

Obie choroby powinny być przede wszystkim leczone poprzez terapię z psychologiem lub psychiatrą. Choroby te są bowiem silnie umotywowane psychologicznie i niemożliwe jest powrócenie do zdrowia bez tego aspektu. Specjalista pomaga choremu wypracować zdrową relację z jedzeniem i wypracować rozwiązania problemów i traum, które mogły spowodować jej powstanie.

Oprócz tego osoba chora na anoreksję będzie musiała mieć stopniowo podnoszoną wagę ciała poprzez przyjmowanie odpowiednich zbilansowanych i zdrowych pokarmów. Nie można wymagać od chorego, że nagle będzie jeść normalnie. Zarówno terapia, jak i zmiana nawyków żywieniowych może potrwać trochę czasu. Osoba chora na bulimię bądź anoreksję może zmagać się z niektórymi problemami chorobowymi przez całe życie.

Bulimia oraz anoreksja mają wpływ na pogorszenie się zdrowia osoby z zaburzeniami. Najczęstsze z nich to zniknięcie bądź zaburzenia cyklów miesiączkowych, odwodnienia, zburzenia układu pokarmowego, pogorszenie się stanu skóry i włosów, a nawet pojawienie się problemów z zębami. Obie choroby są chorobami związanymi z psychiką człowieka, dlatego zarówno objawy, jak i powody zapadnięcia na nie są inne u każdej osoby.

Neurastenia – choroba XXI wieku

Świat w dwudziestym pierwszym stuleciu stał się bardzo nowoczesny, ale niestety co za tym idzie bardziej przytaczający. Efektem tego objawia się u nas coraz więcej chorób uznawanych za tak zwane choroby cywilizacyjne. Do jednych z nich należy między innymi neurastenia – schorzenie o naturze psychicznej rzutujące na objawy fizyczne. Czytaj dalej Neurastenia – choroba XXI wieku

Odleżyny – jak im zapobiegać i jak leczyć rany na skórze?

Odleżyny to uszkodzenia skóry i znajdujących się pod nią tkanek, powstające z powodu długotrwałego ucisku hamującego przepływ krwi. Na pojawianie się przewlekłych, trudno gojących ran narażone są przede wszystkim osoby starsze, obłożnie chore i długotrwale unieruchomione na łóżku lub wózku inwalidzkim. Jak zapobiegać odleżynom i jak je leczyć?

Czytaj dalej Odleżyny – jak im zapobiegać i jak leczyć rany na skórze?

Żylaki powrózka nasiennego jako źródło obniżonej płodności mężczyzn

Żylaki powrózka nasiennego dotykają od dziesięciu do dwudziestu procent mężczyzn. To głównie mężczyźni w młodym wieku. Schodzenie uchodzi za źródło obniżonej płodności.

Czytaj dalej Żylaki powrózka nasiennego jako źródło obniżonej płodności mężczyzn

Wrzody przewodu pokarmowego

Człowiek funkcjonuje za sprawą działania i współdziałania różnych układów ? pokarmowego, wydalniczego, rozrodczego, wydzielniczego, oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Jakiekolwiek schorzenie w danej części organizmu odbija się zazwyczaj na całym organizmie. Choroba wrzodowa w przewodzie pokarmowym stanowi tego dowód.

Czytaj dalej Wrzody przewodu pokarmowego

Wady wzroku – jaskra

Jaskra jest niezwykle groźną chorobą oczu, drugą najczęstszą przyczyną całkowitej utraty wzroku na świecie. Jej przyczyny nie są do końca poznane, często przebiega bezobjawowo, dlatego ważne jest regularne badanie wzroku, ponieważ skutki nieleczonej jaskry mogą być tragiczne. Czytaj dalej Wady wzroku – jaskra

Bóle stawów w okresie klimakterium: jak złagodzić dolegliwości?

Bóle stawów są częstym problemem wielu kobiet w okresie klimakterium. Czy można je złagodzić? Jak każda z nas może walczyć z takim problemem? Wiadomo, że w chwili gdy pojawiają się bóle stawów, niezbędne staje się przeprowadzenie odpowiednich badań. Czytaj dalej Bóle stawów w okresie klimakterium: jak złagodzić dolegliwości?

Naturalne leki na wrzody

Nikomu nie trzeba mówić o tym, jak uciążliwa może być choroba wrzodowa. Związane z nią dolegliwości mogą poważnie utrudnić życie i stać się przyczyną problemów ze zdrowiem. Czy istnieją sprawdzone i skuteczne, naturalne leki na wrzody? Wbrew pozorom jest ich sporo. Oto te najbardziej popularne. Czytaj dalej Naturalne leki na wrzody

Nadczynność tarczycy – co to jest?

Wśród licznych zagrożeń czyhających na nasze zdrowie znajduje się nadczynność tarczycy. Choroba ta często jest skutkiem obecności wola nadczynnego oraz choroby o podłożu autoimmunologicznym. To choroba, która często dotyka osoby starsze, jednak i młodzi są na nią narażeni. Czytaj dalej Nadczynność tarczycy – co to jest?