No Widgets found in the Sidebar
żołądek

Człowiek funkcjonuje za sprawą działania i współdziałania różnych układów ? pokarmowego, wydalniczego, rozrodczego, wydzielniczego, oddechowego, krwionośnego i nerwowego. Jakiekolwiek schorzenie w danej części organizmu odbija się zazwyczaj na całym organizmie. Choroba wrzodowa w przewodzie pokarmowym stanowi tego dowód.

Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa to jedna z najczęściej występujących chorób. Wśród gatunku ludzkiego występuje u niemal 10% populacji. Nie mówi ani nie pisze się o niej tak często jak o nowotworach, czy wirusach, ale warto się o niej czegoś dowiedzieć. Choć nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia i życia, chyba że się jej kompletnie nie leczy, to potrafi mocno dokuczyć. Wśród wrzodów wyróżnia się: wrzody dwunastnicy, wrzody żołądka, wrzody jelita, wrzody trawienne o nieokreślonym umiejscowieniu. Do najczęściej występujących wrzodów należą wrzody dwunastnicy, a zaraz za nimi wrzody żołądka. Wrzody dwunastnicy rozpoznaje się przez ból nadbrzusza przed zjedzeniem posiłku, z kolei wrzody żołądka rozpoznaje się przez ból nadbrzusza po zjedzeniu posiłku. Ból ten ma charakter bólu tępego. Jest on do zniwelowania przez zażycie leków zawierający pantoprazol zobojętniających kwas solny. Do innych objawów oprócz bólu należą zgaga, kwaśne odbijanie, wzdęcia, czkawka, niesmak w ustach, brak apetytu, a niekiedy również zaparcia na zmianę z biegunkami i wymioty.

 

Przyczyny choroby wrzodowej

Jako pierwszorzędną przyczynę choroby wrzodowej uznaje się zakażenie bakterią helicobacter pylori. Choć większość osób jest nią zarażona, to nie u wszystkich ma ona wpływ na rozwój choroby. Ponadto wśród przyczyn choroby wrzodowej występują czynniki genetyczne, palenie papierosów oraz stosowanie niesteroidowych leków zapalnych. Nie udowodniono wpływu alkoholu, diety i stresu na rozwój choroby wrzodowej, choć udowodniono zaostrzanie się jej przez powyższe czynniki. Wrzody i ich przyczynę diagnozuje się podczas gastroskopii, czyli zabiegu wprowadzenia rurki z kamerą do przewodu pokarmowego. Leczenie polega głównie na zażywaniu pantoprazolu i leków farmakologicznych w postaci inhibitorów pompy protonowej i antybiotyków. Niekiedy potrzeba interwencji chirurgicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *