No Widgets found in the Sidebar

Alergia pokarmowa jest często mylona z niestrawnością, a nawet przejedzeniem. To, że źle czujemy się po zjedzeniu jakiegoś pokarmu, nie oznacza, że jesteśmy na niego uczuleni. Objawy alergii oraz przejedzenia są zróżnicowane. W przypadku alergii nie wystarcza zdrowe jedzenie oraz sport. Osoby uczulone nie mogą spożywać pokarmów, które są w swej istocie zdrowe. Nawet najmniejsza ich ilość może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Objawy alergii pokarmowej

Reakcje na alergen mogą być bardzo odmienne. Różnicuje je przede wszystkim dawka. Im więcej produktu powodującego alergię się spożyje, tym agresywniejsza będzie reakcja organizmu. Reakcja alergiczna objawia się zazwyczaj problemami z układem pokarmowym. Mogą występować skurcze i nudności. Bardzo powszechne są również wymioty oraz biegunka. Niektóre osoby mogą być rozdrażnione, a nawet odczuwać chroniczne zmęczenie i cierpieć na bezsenność. Organizm bowiem próbuje pozbyć się substancji, z którą sobie nie radzi. Delikatne objawy mogą występować w postaci wyprysków skórnych. Jeśli dojdzie do spożycia dużej ilości alergenu bądź alergia jest bardzo silna, może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Ważne jest to, że na taki rodzaj alergii, jaką jest alergia pokarmowa, mogą cierpieć zarówno dzieci, jak i dorośli. Objawy, które będą u nich występować nie są odmienne.

Najczęstsze alergeny w alergii pokarmowej

Choć zarówno dorośli oraz dzieci cierpią na alergię pokarmową, zazwyczaj alergeny na nią wpływające są różne. Dzieci zazwyczaj cierpią na alergię na nabiał, jajka oraz truskawki. Jeśli chodzi o dorosłych – orzechy, niektóre owoce, a zwłaszcza cytrusy, seler, zboża, niektóre przyprawy, ryby oraz owoce morza. Bez względu na wiek, silnym alergenem może być gorczyca, niektóre rośliny strączkowe, soja oraz sezam. Alergii pokarmowej nie można mylić z nietolerancją pokarmową. Nie jest ona powodowana mechanizmami alergicznymi. Czasem objawy w obu chorobach mogą być podobne, dlatego bardzo ważna jest obserwacja własnego organizmu oraz diagnoza lekarska. Co ważne, alergia pokarmowa ma podłoże dziedziczne.

Leczenie alergii pokarmowej

Leczenie alergii pokarmowej powinno być poprzedzone diagnozą lekarską. Takie działania rozpoczynają się od dokładnego wywiadu. Lekarz zapyta o wszelkie objawy, stan zdrowia oraz potencjalne alergeny, na zetknięcie z którymi, Twój organizm zareagował negatywne. Po wstępnym wskazaniu potencjalnych czynników uczulających lekarz przeprowadzi próbę prowokacyjną, bądź testy skórne. Takie działania ostatecznie wskażą, na co jest się uczulonym.

Leczenie alergii pokarmowych opiera się głównie na wyeliminowaniu z diety produktów, na które jest się uczulonym. Dzięki stosowaniu diety eliminacyjnej jesteśmy w stanie w prawie 100% przypadków zminimalizować negatywne objawy. Gdy dieta eliminacyjna jest niemożliwa do zastosowania bądź gdy nie daje wystarczających efektów, stosuje się antybiotykoterapię. Odczulanie wykonuje się z pomocą leków antyhistaminowych, gdy objawy występują w okolicach układu oddechowego oraz z pomocą glikortykosteroidów, a także sterydów.

By Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *