No Widgets found in the Sidebar

Jeżeli pracujemy zawodowo nasz dzień zaczyna się niemal zawsze w taki sam sposób. Budzimy się gwałtownie, z przerażeniem odkrywamy, że mamy znacznie mniej czasu, niż sądziliśmy, w pośpiechu wykonujemy poranną toaletę i wybiegamy z domu z nadzieją, że uda nam się złapać odjeżdżający już z przystanku autobus albo uniknąć stania w korkach wówczas, gdy do pracy dojeżdżamy własnym samochodem.

Na pytanie o to, czy zjedliśmy śniadanie zazwyczaj bezradnie wzruszamy ramionami. Niektórzy z nas próbują tłumaczyć swoją postawę brakiem czasu, inni jednak nie wdają się nawet w dyskusję. Niesłusznie! Śniadanie już od dawna uważane jest za najważniejszy posiłek spożywany w ciągu dnia, najnowsze badania potwierdzają zaś, że w przekonaniu tym nie ma nic z przesady.

Już jakiś czas temu obalono przekonanie o tym, że śniadanie powoduje przyspieszenie metabolizmu, nie ulega jednak wątpliwości, że ma zasadniczy wpływ na nasz apetyt w ciągu dnia. Oczywiście, nawet najbardziej obfite nie sprawi, że nie będziemy przez cały dzień głodny, z pewnością jednak przyczyni się do tego, że ograniczymy podjadanie, a w porze drugiego śniadania zaspokoimy nasze potrzeby owocem, a nie kalorycznym połączeniem drożdżówki i kawy.

O jedzeniu śniadań często ?zapominają? osoby zmagające się z nadwagą i otyłością. Grupa ta wierzy, że brak pierwszego posiłku pozwoli ich organizmowi spalić kalorie i w istotny sposób zmniejszy liczbę kalorii pochłanianych w ciągu dnia. Niestety, podobne przekonanie okazuje się jedną z przyczyn problemów ze zbyt wysoką wagą. To prawda, organizm w dzień spala pewne ilości tkanki tłuszczowej, nie zdaje się to jednak na wiele. Badania potwierdzają, że osoby, które nie jedzą śniadań zapominają o tym, jak niebezpieczne jest pochłanianie dużych porcji wieczorem, cały ich wysiłek idzie więc na marne.

Mówiąc o zaletach śniadania nie wolno zapominać również o to, że właśnie ten posiłek gwarantuje nam, że po przyjściu do pracy będziemy mieli energię niezbędną do tego, aby sprostać czekającym nas zadaniom. Śniadanie działa więc pobudzająco, ma przy tym i tę zaletę, że pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Oczywiście, tak jak i inne posiłki, powinno być wyważone i składać się z produktów białkowych, warzyw lub owoców oraz pewnej ilości węglowodanów, zjedzenie kalorycznego batonika tuż po obudzeniu wcale nie zapewni nam bowiem ani dobrego samopoczucia, ani wspomnianej już energii.

By Magda

One thought on “Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia. Nie zapomnij o nim!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *