No Widgets found in the Sidebar

Siemię lniane jest bogatym źródłem błonnika, witamin z grupy B, witaminy A i E, magnezu, cynku, wapnia, żelaza oraz cennych kwasów omega-3. Jego wyjątkowe właściwości wspierają leczenie wielu chorób, wzmacniają naszą odporność i znajdują szerokie zastosowanie w kuracjach pielęgnacyjnych. W jaki sposób siemię lniane wpływa na układ pokarmowy i o czym należy pamiętać, spożywając szaro-brązowe nasionka lnu?

Działanie osłonowe

Siemię lniane często wykorzystuje się jako środek pomocniczy w leczeniu chorób i rozmaitych zaburzeń prawidłowej pracy układu pokarmowego. Po zagotowaniu lub zaparzeniu nasionka pęcznieją i pokrywają się warstwą śluzu. Wypity  odwar zawierający śluz z siemienia lnianego, powleka błony śluzowe przewodu pokarmowego, chroniąc w ten sposób przełyk, żołądek i dwunastnicę przed negatywnym wpływem kwasu solnego i zapobiegając powstawaniu stanów zapalnych. Z uwagi na skuteczne działanie osłonowe, zaleca się spożywanie odwaru z siemienia lnianego w leczeniu nieżytu żołądka, dwunastnicy, a nawet chorób wrzodowych. Warto stosować go również jako środek chroniący żołądek przy kuracji antybiotykowej lub gdy przyjmujemy leki zawierające salicylany (np. aspirynę). Trzeba jednak pamiętać, by spożywać odwar z nasion lnu między posiłkami, dlatego że śluz z siemienia lnianego może ograniczać przyswajanie substancji odżywczych z leków i pokarmów. Należy zachować szczególną ostrożność przy podejrzeniu niedrożności jelit. Co więcej, śluz z siemienia niekiedy wchodzi w interakcje z lekami zakrzepowymi.

Siemię lniane – pomoc przy nadkwasocie, refluksie i zgadze

Z uwagi na swoje właściwości alkalizujące siemię lniane bywa zalecane w łagodzeniu przykrych dolegliwości związanych z refleksem żołądkowo-przełykowym, zgagą i nadkwasotą. Śluz z nasion działa kojąco na podrażniony przełyk. Powleka jego ścianki, chroniąc przed działaniem kwasu solnego. Oprócz tego pomaga wyeliminować odczuwanie ucisku w gardle lub uciążliwe pieczenie w klatce piersiowej.

Siemię lniane na zaparcia i biegunki

Całe lub rozdrobnione nasiona lnu stosuje się także jako łagodny środek przeczyszczający. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego pobudza pracę jelit, dlatego warto sięgnąć po siemię lniane przy kłopotliwych zaparciach. Nasiona sprawdzą się też w przypadku biegunki lub w zapobieganiu wzdęciom. Spożywanie siemienia lnianego wspomaga prawidłową perystaltykę jelit, a także usprawnia proces wypróżniania.

W jakiej formie najlepiej spożywać siemię lniane?

Jeśli chcemy skorzystać z leczniczych i łagodzących właściwości siemienia lnianego przy biegunce, chorobie wrzodowej, nieżycie żołądka, zgadze albo stosować śluz z siemienia osłonowo, najlepiej sprawdzi się wywar z siemienia o galaretowatej konsystencji. Spożywanie surowych nasion może dodatkowo podrażniać żołądek, dlatego warto zdecydować się na poddanie ziaren odpowiedniej obróbce. 2 łyżki nierozdrobnionych nasion należy wsypać do 1 szklanki letniej wody. Przelać mieszankę do garnka i gotować ją powoli pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie trzeba ją ostudzić i przecedzić. Do odwaru z siemienia można dodać łyżeczkę soku owocowego. Siemię lniane możesz kupić w sklepie AleZielonySklep.pl.

Siemię lniane działa osłonowo na przewód pokarmowy, łagodzi dolegliwości związane z cofaniem się treści żołądkowej i wspiera prawidłową perystaltykę jelit. Drobne, niepozorne ziarenka kryją wiele cennych właściwości, dlatego warto stosować je jako uzupełnienie rozmaitych kuracji leczniczych.

By Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *