No Widgets found in the Sidebar

Depresja to choroba, której nie można lekceważyć i należy ją leczyć. Jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Na depresje cierpi około 10% populacji. Sprawdź jakie są objawy depresji. Jak można ją leczyć oraz gdzie szukać pomocy.

Objawy depresji

Osoby borykające się z depresją są przygnębione, smutne, nie cieszą się z tego co wcześniej sprawiało im przyjemność, nie mają apetytu i mają problemy ze skupieniem się. Chorzy mają często problemy ze snem lub śpią bardzo dużo – zarówno w dzień jak i w nocy.

Ich dzień wypełniają zmartwienia, które bardzo często przeradzają się w lęki. Powoduje to ogromny niepokój i dyskomfort. Utrudnia im to wykonywanie codziennych czynności takich jak wstawanie z łóżka, zrobienie i zjedzenie posiłku, wyjście z domu, naukę czy pracę.

Osoby z depresją ?biją? się z takimi myślami jak: ?Jestem do niczego?, ?Nic mi się nie udaje?, ?Znowu kolejny beznadziejny dzień? itd. Choroba rozwija się bardzo szybko jeśli nie robimy nic w kierunku wyleczenia się. Niedługo później często pojawiają się już myśli typu: ?Nie mam po co żyć?, ?Chcę umrzeć?, przewijają się myśli samobójcze i sytuacja robi się coraz trudniejsza do opanowania.

Chorzy na depresję mogą zauważyć u siebie zaburzenia masy ciała: utrata lub nadmiar wagi. Bardzo często nie mają siły na żadną aktywność, odczuwają ból i mają poczucie winy.

Wybrane rodzaje depresji

Depresja dwubiegunowa ? to choroba psychiczna, której objawy przeplatają się z epizodami manii. Osoby chore ze stanu krańcowego zobojętnienia przechodzą w myśli o śmierci aż do skrajnego optymizmu.

Depresja agitowana(lękowa) ? objawia się przede wszystkim silnym odczuwaniem niepokoju i lęku oraz pobudzeniem nerwowym.

Depresja nietypowa(maskowana, atypowa) ? Charakteryzuje się zwiększonym apetytem i objadaniem się oraz nadmierną sennością.

Dystymia ? Dawniej nazywana depresją nerwicową. Objawia się przewlekłym obniżeniem nastroju, które trwa od co najmniej 2 lat. Osoby chore często są smutne, nie radzą sobie i są zmęczone.

Depresja sezonowa ? Objawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy dzień staje się krótszy i jest coraz mniej słońca. Osoby cierpiące na ten rodzaj depresji często są senne, mają obniżony nastrój, czują niepokój i rozdrażnienie.

Depresja poporodowa ? to przede wszystkim zaburzenia snu, brak radości z posiadania dziecka, zaburzenia łaknienia, poczucie niekompetencji co do zajmowania się dzieckiem. Objawy depresji poporodowej mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po porodzie.

Leczenie depresji

Jest wiele metod leczenia depresji. Każdy musi znaleźć swój ?złoty środek?. Najbardziej popularnymi sposobami są:

  • Farmakoterapia ? poprawę można zauważyć dopiero po 6 tygodniach, a u niektórych nawet po 12. Oczywiście podczas terapii farmakologicznej dobrze jest udać się do psychologa lub terapeuty, zwiększa to szanse na szybsze wyleczenie oraz na brak powikłań w postaci nawrotów choroby w przyszłości.
  • Łagodną depresję można leczyć we własnym zakresie: systematyczna aktywność fizyczna, zioła(dziurawiec, miłorząb japoński, kofeina obecna w herbacie, kawie i czekoladzie) oraz wszelkie techniki relaksacyjne.
  • Psychoterapia ? pozwala ona na szybszy powrót do normalnego życia. Jest wiele rodzajów psychoterapii, więc można dobrać odpowiednią formę według indywidualnych potrzeb. Istnieje możliwość uczestniczenia w zajęciach zarówno indywidualnie jak i grupowo. Wyróżniamy takie formy leczenia jak:
  • Terapia poznawcza ? terapeuta wskazuje pacjentowi alternatywne zachowania, które pomagają w rozwiązywaniu trudności. Jej celem jest usunięcie negatywnych schematów myślowych.
  • Terapia psychodynamiczna ? Analizuje się wydarzenia z dzieciństwa pacjenta ? szuka się w nich powodów poczucia bezwartościowości i beznadziejności. Zakłada ona, że należy zmienić postępowanie pacjenta, sposób myślenia i jego osobowość.
  • Terapia interpersonalna ? stosowana w przypadku zaburzeń w relacje społeczne. Analizowane są relacje z rodziną, związki i kontakty międzyludzkie.
One thought on “Depresja – objawy, rodzaje i leczenie”
  1. To prawda jest to bardzo trudna choroba ale do pokonania. Moja przyjaciółka niestety miała depresję spowodowaną lękami ale udało się jej z tego wyjść 🙂 trwało to długo i było ciężko ale ważne, że jest już dobrze 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *