No Widgets found in the Sidebar
podjazd do wózka inwalidzkiego

Człowiek pozbawiony możliwości chodzenia często ma poczucie, że jest ciężarem, a jego życie jest zależne od innych. Zazwyczaj jest to mylny pogląd, ale ciężko to wytłumaczyć ludziom poruszającym się na wózkach. Dlatego należy ułatwiać im życie na każdym kroku. W tym celu warto zastanowić się nad podjazdem do wózka inwalidzkiego.

Warto zainwestować w specjalistyczny podjazd?

Podjazd do wózka inwalidzkiego ma szerokie zastosowanie i jest przydatny w wielu sytuacjach życia codziennego. Dzięki niemu niepełnosprawna osoba może zjechać po schodach, przy których nie zamontowano podnośnika, bez problemu dostać się do własnego domu, którego wejście umieszczone jest parę stopni wyżej czy wjechać na wózku do samochodu bez konieczności bycia podnoszoną. Tego typu czynności nie zaprzątają myśli zdrowemu człowiekowi, ale w przypadku niepełnosprawnych są to bardzo istotne kwestie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podjazdu?

Modeli, gatunków i rodzajów podjazdów jest bardzo wiele. Przed zakupem należy zastanowić się do jakich czynności będziemy go używać. Jeśli problemem jest przede wszystkim zjazd ze schodów pod domem należy zmierzyć ich wysokość i tym wymiarem się kierować. Natomiast jeśli osoba niepełnosprawna mieszka na parterze i problematyczny jest jedynie wjazd do środka transportu to musimy zastanowić się nad mniejszym i poręczniejszym rozwiązaniem.

Szyny teleskopowe – dopasowane do okoliczności

Jednymi z najpopularniejszych podjazdów dla wózków inwalidzkich są szyny teleskopowe. Są to dwie szyny, które możemy rozstawić w dowolnej, dopasowanej do wózka inwalidzkiego szerokości. Są świetnym rozwiązaniem, ponieważ jeśli nie mamy do pokonania zbyt wielu stopni to możemy zakupić szyny niewielkich rozmiarów. Dzięki temu można spakować je w poręczną walizkę z uchwytem.

Rampa – bezpieczna i wygodna

Do wyboru mamy również rampę dla wózków inwalidzkich. Jest to rodzaj podjazdu odrobinę większy od szyn, ale równie łatwy w użytkowaniu i prosty w montażu. To przenośna platforma, którą możemy rozłożyć na przeszkodzie – progu, schodach czy przy samochodzie. Modele wykonane z aluminium są lekkie, ale bardzo wytrzymałe, przez co osoby o niewielkiej sile będą mogły bez trudu się nimi posługiwać.

Wytrzymałość i bezpieczeństwo

Obydwa rodzaje podjazdów są całkowicie bezpieczne i wytrzymują obciążenie około 270 kilogramów. Przed sprzedażą są wielokrotnie testowane i sprawdzane w najbardziej ekstremalnych warunkach. Jeśli chodzi o wagę, to szyny są o wiele lżejsze, bo mogą ważyć nawet po 3 kilogramy jedna, natomiast rampy ważą około 22 kilogramów. Ich wytrzymałość jest taka sama, aczkolwiek użytkownicy podjazdów są w tym temacie podzieleni.

Podsumowując – jak ułatwić sobie życie?

Zakup podjazdu dla wózka inwalidzkiego to inwestycja na lata i bardzo przydatne udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Dzięki podjazdowi mogą pokonywać przeszkody dnia codziennego z większą łatwością. Oczywiście niepełnosprawny nie będzie w stanie sam korzystać z żadnego z podjazdów, ale takie udogodnienie minimalizuje potrzebę ingerencji drugiego człowieka.

By Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *