No Widgets found in the Sidebar

Migrena to jedna z najstarszych chorób świata, choć jednak z przypadkami tego schorzenia mamy do czynienia już od czasów starożytnych, do tej pory nie wiemy o nim tyle, ile byśmy chcieli wiedzieć. Dzieje się tak między innymi dlatego, że przez lata migrena była chorobą nieco lekceważoną przez przedstawicieli medycyny konwencjonalnej.

Powszechnie uważano ją za schorzenie typowe dla intelektualistów i arystokratów, wychodzono przy tym z założenia, że za migrenowe bóle głowy odpowiada przede wszystkim słaba psychika. Dziś zdajemy już sobie sprawę z tego, że tego rodzaju podejście jest nie tylko krzywdzące, ale również niezgodne ze stanem faktycznym, nadal jednak poszukujemy odpowiedzi na pytanie o to, jak zapobiegać migrenowym bólom głowy, a gdy już się pojawią ? w jaki sposób łagodzić ich objawy.

Obserwacje dokonywane przez samych pacjentów przyczyniają się do tego, że wiemy już jakie czynniki mogą przyspieszyć i zintensyfikować ataki migreny. Wymieniamy wśród nich między innymi: wzmożoną aktywność fizyczną, nieregularny sen, niewłaściwe odżywianie (w tym zwłaszcza stosowanie diet ubogich w składniki odżywcze), zbyt głośne dźwięki i zbyt intensywne zapachy, a nawet ? niektóre produkty żywieniowe (w tym zwłaszcza alkohol i kofeinę). Migrenowe bóle głowy mogą być wywoływane także przez inne schorzenia, z którymi się zmagamy, dość powszechnie występują więc między innymi u kobiet przyjmujących leki hormonalne, a także u pacjentów obojga płci, którzy zmagają się z częstymi bólami zębów.

Doświadczenia kolejnych pacjentów podpowiadają, że całkowite wyeliminowanie objawów migreny nie jest możliwe, ich obserwacje pomagają jednak w odpowiedzi na pytanie o to, jak je złagodzić. Zdecydowana większość pacjentów sugeruje, by w przypadku ataku migreny odciąć się od jakichkolwiek bodźców z zewnątrz. Wskazane jest zatem wyłączenie radia lub telewizora, zasłonięcie okien tak, by w pokoju panował półmrok, przygotowanie sobie lekko słodzonej herbaty lub zimnych okładów na głowę, a następnie przyjęcie leków przeciwbólowych. Choć nie jest to proste, osoba zmagająca się z migrenowym bólem głowy powinna starać się zasnąć, pozwoli wtedy bowiem organizmowi na bardziej wydajną walkę z tym schorzeniem.

Choć o migrenie mówi się na ogół jako o chorobie, której nie da się całkowicie wyleczyć, nie wolno lekceważyć jej objawów. Już pierwsze powinny skłonić chorego do dowiedzenia gabinetu lekarskiego i zastosowania się do zaleceń specjalisty.

By Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *