No Widgets found in the Sidebar

Wywodząca się z Afryki kawa jest znana na świecie już od setek lat. Najprawdopodobniej pierwsi zaczęli pić ją Arabowie, w siedemnastym i osiemnastym wieku udało jej się zaś opanować całą Europę. Sięgamy po nią chętnie zachwyceni nie tylko wyjątkowym smakiem i aromatem, ale również ponadprzeciętnymi właściwościami pobudzającymi i rzadko zastanawiamy się nad tym, czy rzeczywiście posiada same zalety. Warto zatem poznać bliżej ten magiczny napój.

Pytanie o korzyści płynące z picia kawy – jesteśmy w stanie wymienić naprawdę imponującą ich liczbę. Kawa to napój działający pobudzająco, zawarta w niej kofeina potrafi bowiem przyspieszyć pracę serca i rozszerzyć naczynia krwionośne oskrzeli, dzięki czemu można mówić o lepszym dotlenieniu organizmu. Od niedawna mówi się o niej również w kontekście profilaktyki antynowotworowej, badania prowadzone przez naukowców potwierdzają bowiem, że wchodzący w jej skład kwas chlorogenowy wraz z kofeiną zmniejszają ryzyko wystąpienia raka wątroby. Innym cennym składnikiem kawy są przeciwutleniacze doceniane w szczególny sposób na początku dwudziestego pierwszego wieku, gdy w powietrzu coraz więcej jest zanieczyszczeń, a nasze osłabione organizmy nie potrafią skutecznie radzić sobie z wolnymi rodnikami. To właśnie regularne picie kawy może więc pomóc nam w walce widocznymi objawami nieubłaganego upływu czasu, gdy zaś dodamy do tego, że kawa działa również przeciwalergicznie zmniejszając wydzielanie histaminy przez organizm z pewnością dojdziemy do wniosku, że jest to po prostu cudowny napój.

Niestety, musimy liczyć się z tym, że prócz niewątpliwych zalet kawa ma również wady, których nie da się zakwestionować. Nadciśnienie, arytmia serca, jaskra, wrzody i nieżyt żołądka to tylko niektóre schorzenia, których objawy mogą się nasilić, jeżeli nie będziemy potrafili odmówić sobie kawy. Trudno nie zgodzić się również z tym, że działająca moczopędnie kawa może wyjałowić organizm, jeżeli więc brakuje nam witamin i minerałów, picie kawy może tylko pogorszyć nasz stan. Zbyt późno pita kawa często oznacza również problemy z bezsennością i pogorszenie samopoczucia, nadmierne pobudzenie nie zawsze jest bowiem przez nas mile widziane.

Warto zatem zapytać, co z tą kawą?

Czy powinniśmy z niej zrezygnować w obawie przed skutkami ubocznymi, czy też raczej pić jej jak najwięcej ciesząc się z pozytywnego wpływu, jaki ma na nasz organizm. Najmądrzejszym posunięciem wydaje się, oczywiście, zachowanie umiaru. Jedna, dwie, a niekiedy nawet trzy filiżanki kawy pite w ciągu dnia nie powinny nam zaszkodzić, większe ilości tego szlachetnego napoju mogą okazać się jednak zgubne.

By Magda

One thought on “Kawa? Dobrze! Ale nie za dużo!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *