No Widgets found in the Sidebar

Człowiek nie potrafi żyć bez powietrza i wody. Co więcej, człowiek, który w 70 procentach składa się z wody, potrzebuje jej sobie nieustannie dostarczać. Woda oprócz zastosowania do wewnątrz, znajduje zastosowanie od zewnątrz. Nie chodzi jedynie o mycie się, ale o możliwość wykonywania zabiegów właśnie za pomocą wody.

 

O fizjoterapii

Fizjoterapia stanowi zespół metod leczniczych, które wykorzystują zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Fizjoterapia za cel obiera zapobieganie postępom i nawrotom różnego rodzaju schorzeń, a co za tym idzie przywracanie aktywności fizycznej. Choć swoistą fizjoterapię znano już w antyku, to dopiero w dwudziestym stuleciu została ona rozsławiona. Wśród gałęzi fizjoterapii wyróżnia się: ergoterapię, fizykoterapię, terapię manualną, masaż leczniczy, kinezyterapię, klimatoterapię, balneoterapię oraz hydroterapię. Ergoterapia wykorzystuje jako środki lecznicze różne rodzaje zajęć i rekreacji. Fizykoterapia to działania na organizm przez różne bodźce, na przykład aeroterapia, czyli inhalacja, albo krioterapia, czy elektroterapia. Kinezyterapia polega na leczeniu ruchem przez gimnastykę leczniczą. Klimatoterapia wykorzystuje działanie jakiegoś klimatu lokalnego, głównie czystość powietrza. Balneoterapia w zabiegach rehabilitacyjnych wykorzystuje wodę mineralną. Hydroterapia z kolei w zabiegach rehabilitacyjnych wykorzystuje wodę.

 

Hydroterapia jako gałąź fizjoterapii

Jedną z największych gałęzi fizjoterapii stanowi hydroterapia. Można się spotkać z określeniem hydroterapii jako wodolecznictwa lub akwaterapii. Podstawa leczniczego działania wody w hydroterapii leży w odpowiedniej temperaturze wody oraz odpowiednim ciśnieniu wody użytej odpowiednio do danej terapii. Wśród rodzajów hydroterapii wyróżnia się cztery rodzaje wykorzystania wody: z cieśnieniem hydrostatycznym wody, z ciśnieniem hydrodynamicznym wody, bez ciśnienia wody i z  pomocą tkanin. Z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego wody wykonuje się: kąpiele całkowite, kąpiele częściowe, kąpiele perełkowe, kąpiele elektryczno-wodne, kąpiele tlenowe, kąpiele aromatyczne oraz masaże podwodne. Z wykorzystaniem ciśnienia hydrodynamicznego wody wykonuje się: natryski stałe, natryski ruchome oraz polewanie. Bez wykorzystania ciśnienia wody wykonuje się: sauny oraz kąpiele parowe. Z wykorzystaniem tkanin wykonuje się: zmywanie, nacieranie, szczotkowanie, oklepywanie, okładanie, kompresy i zwijanie.

 

Wykorzystywanie właściwości fizycznych wody

Wiele osób zastanawia się jak działa hydroterapia. W zabiegach hydroterapii wykorzystuje się wodę za sprawą jej właściwości fizycznych – należą do nich: pojemność cieplna, przewodnictwo cieplne,  ciśnienie hydrostatyczne i hydrodynamiczne, przewodnictwo elektryczne, wyporność wody, opór wody, rozpuszczalność pierwiastków i związków chemicznych. Pojemność cieplna to zdolność powielania i zachowywania ciepła. Przewodnictwo cieplnie to pobieranie i oddawanie ciepła, w tym transportowanie go. Ciśnienie wody to po prostu oddziaływanie wody na przebywającą w niej rzecz. Przewodnictwo elektryczne ukazuje czy woda posiada jony zdolne przewodzić prąd. Rozpuszczalność pierwiastków i związków chemicznych ukazuje natomiast to jak dobry rozpuszczalnik dla wielu substancji stanowi woda.

 

Hydroterapia a balneoterapia

Zarówno hydroterapia, jak i balneoterapia, używają do zabiegów wody. Do hydroterapii używa się zwykłej wody, za to do balneoterapii używa się wód mineralnych. Tak więc w hydroterapii chodzi o właściwości fizyczne wody, a w balneoterapii o właściwości lecznicze. W ramach balneoterapii wykonuje się specjalne kąpiele w wodach mineralnych, picie wód mineralnych oraz inhalacje wodami mineralnymi. Tego typu zabiegów zażyć można w miejscowościach sanatoryjnych. Na przykład w Lądku Zdroju odbywają się takie zabiegi. Choć balneoterapia zyskuje na sławie w ostatnim czasie, to stosowali ją już Grecy i Rzymianie, z Hipokratesem na czele.

 

 

Przegląd zabiegów w ramach hydroterapii

Hydroterapia oferuje szeroką gamę zabiegów z wykorzystaniem wody. Do jednych z najbardziej znanych i lubianych zabiegów hydroterapii należy kąpiel perełkowa. Stosuje się ją nie tylko na reumatyzm, ale też na generalne osłabienie i nerwicę. Kąpiel perełkowa trwa kwadrans i ma działanie odprężające. Inny popularny zabieg hydroterapii stanowi masaż wirowy. Poddaje się mu zazwyczaj ręce i nogi przy żylakach, bólach stawowo-mięśniowych oraz urazach. Masaż wirowy trwa do pół godziny i jest odpowiedzialny za poprawę krążenia. Wreszcie słynne bicze wodne. Pomagają na reumatyzm, bóle stawowo-mięśniowe, a nawet na metabolizm. Bicze wodne trwają pięć minut i stanowią zabiegi odchudzające. W gronie zabiegów hydroterapii występuje też wiele kąpieli. Kąpiel zimna trwa od kilku sekund do 1 minuty w temperaturze wody od 8 do 20 stopni Celsjusza ? pomaga na wiele schorzeń, w tym na lepsze samopoczucie. Kąpiel chłodna trwa od 5 minut do 15 minut w temperaturze wody od 20 do 27 stopni Celsjusza ? pomaga przy otyłości oraz cukrzycy. Kąpiel letnia trwa od 10 do 20 minut w temperaturze wody od 28 do 33 stopni Celsjusza ? pomaga przy alergii, astmie, nadpobudliwości. Kąpiel gorąca trwa od 10 do 30 minut w temperaturze wody od 33 do 37 stopni Celsjusza ? pomaga przy wzburzonej nadpobudliwości.

 

Oxybrazja ? zabieg z użyciem powietrza i wody

Co prawda oxybrazja nie należy do zabiegów leczniczych w ramach hydroterapii i fizjoterapii, ale do zabiegów liftingujących, jednak ze względu na to, że używa wody, warto o niej wspomnieć. Oxybrazja to zabieg z użyciem powietrza i wody. Fachowo rzecz ujmując to mikrodermabrazja wodno-powietrzna lub mikrodermabrazja z tlenem i solą fizjologiczną. Uznaje się ją za peeling mechaniczny, gdzie rolę czynnika złuszczającego odgrywa strumień kropelek wody z solami fizjologicznymi aplikowany przez ciśnienie sprężonego powietrza. Przebiega to na bombardowaniu tlenem i solami fizjologicznymi. Wydobywają się one z prowadnicy przyłożonej do twarzy. Zabieg oxybrazji sprawia że skóra odradza się przy pomocy wody, powietrza i energii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *