No Widgets found in the Sidebar

Dieta Dukana – to hasło stało się w ostatnich latach niezwykle popularne. Wszystko dzięki zasadom, dzięki którym ludzie mogli w dość krótkim czasie zrzucić zbędne kilogramy. Jakie to zasady? Jaki fenomen kryje się w tej diecie, że tak wielu ludzi zaczęło ją stosować?

Dieta Dukana to pomysł francuskiego lekarza Pierre’a Dukana, który od wielu lat specjalistycznie zajmuje się walką z nadwagą. Jak twierdzi sam lekarz „Otyły pragnący schudnąć potrzebuje diety, która rusza z impetem i wystarczająco szybko przynosi pierwsze efekty, aby wzmocnić i utrzymać motywację”. Czy to tajemnica owej diety? Okazuje się, że po części tak. Szybkie efekty to coś, na co liczy każda otyła osoba. Dlatego też, jeśli przeglądając się w lustrze widzisz, że w dość krótkim czasie udało Ci się zrzucić kilka kilogramów, czyli jesteś coraz bliżej celu, to od razu czujesz się lepiej i zaczynasz dalej stosować daną dietę.

Jak dokładnie wygląda dieta dr. Dukana?

Otóż wyróżniamy tutaj 4 fazy: ataku, naprzemienną, utrwalenia oraz stabilizacji. Pierwszy etap powinien trwać tydzień. Jest to czas, kiedy głównymi składnikami naszego menu stają się: chude mięso oraz nabiał. Staramy się wtedy spożywać m.in. drobiowe wędliny bądź chudą szynkę, nabiał o jak najmniejszej zawartości tłuszczu, ryby, owoce morza oraz jajka. Jeśli chodzi o napoje to bez problemu możemy pić kawę i herbatę. Zalecane jest jednak, aby pić jak najwięcej czystej, niegazowanej wody, która ma właściwości oczyszczające dla naszego organizmu.

Drugi etap jest bogatszy od pierwszego o warzywa. Jest to wyczekiwana chwila przez wszystkich wielbicieli surówek, sałatek itp. Zaleca się, by spożywać dość spore ilości pomidorów, szpinaku, sałaty, ogórków, selera, marchwi, bakłażanów czy papryki. Należy jednak pamiętać, że w drugiej fazie musimy dbać o proporcje – 5 dni bez warzyw, 5 dni z warzywami. Jak długo trwa drugi etap? To zależy od tego jaką wagę chcemy osiągnąć. Faza ta trwa tyle, ile zajmie nam zrzucenie konkretnej (zamierzonej przez nas) ilości kilogramów. Jeśli uda nam się uzyskać pożądaną wagę, musimy przejść do fazy utrwalenia postrzeganej jako najważniejszy etap w diecie Dukana.

Dlaczego najważniejszy? Jeśli w tym okresie nie będziemy utrwalać dobrych nawyków żywieniowych, otyłość znów stanie się naszą codziennością. Faza ta powinna trwać proporcjonalnie do ilości kilogramów, które zrzuciliśmy. Przyjmuje się, że jest to 10 dni na każdy kilogram. W etapie tym możemy spożywać (w niewielkich ilościach): chleb, ser, ryż, ziemniaki, owoce czy makaron. Można powiedzieć, że tutaj jemy prawie wszystko, jednak cały czas pamiętając o odpowiednich ilościach i proporcjach. Kolejnym i ostatnim już etapem jest faza stabilizacji. W tym czasie przyjmuje się jedno podstawowe założenie – raz w tygodniu należy wrócić do fazy ataku. To znaczy, że jednego dnia musimy zrezygnować z pieczywa, owoców i warzyw. Wszystko po to, by móc długo cieszyć się piękną sylwetką.

By Magda

One thought on “Dieta Dukana – podstawy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *