No Widgets found in the Sidebar

Indeks glikemiczny – czy wiesz coś na temat tego zagadnienia? Czy kiedykolwiek słyszałeś/-aś jakieś informacje związane z tym hasłem? Jeśli tak, to doskonale. Jeśli nie, to jak najszybciej musisz to zmienić. Okazuje się, że tego typu zagadnienie ściśle wiąże się z Twoim zdrowiem, dlatego tak istotne jest, by znać definicję i zastosowanie indeksu glikemicznego. Co warto o nim wiedzieć?

Indeks glikemiczny to wskaźnik zawartości cukru w danym produkcie. Jego wartość pokazuje jak zmieni się poziom glukozy w naszej krwi po spożyciu konkretnego artykułu spożywczego, posiłku. Wskaźnik IG to ogromna pomoc nie tylko dla osób chorujących na cukrzycę, ale również dla tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Dzięki wskaźnikowi możemy ocenić, które produkty powinniśmy spożywać, a które zdecydowanie odrzucić. Pozwoli to ograniczyć dopływ cukrów do krwi, a co za tym idzie – utrzymać prawidłową wagę czy schudnąć. Warto powiedzieć, że spożywając produkty o średnim bądź niskim indeksie glikemicznym, powodujemy, że nasz organizm wydziela mniejsze ilości insuliny, dzięki czemu nie odczuwamy tak często napadów głodu. Dlatego też, warto spożywać produkty, których wartość wskaźnika IG jest mniejsza bądź równa 60. Są to m.in.: jaja, ryby, wołowina, warzywa, płatki owsiane, kasza gryczana, pomidory, sos jabłkowy, pomarańcze, dżemy słodzone sokiem owocowym itd. Ze względu na zbyt wysoki wskaźnik IG unikaj bądź ogranicz spożywanie: chleba z białej mąki, płatków kukurydzianych, pizzy, prażonej kukurydzy, piwa, spaghetti itp.

Podczas odżywiania, należy pamiętać, że zbyt wysoki poziom cukru we krwi produkuje hiperglikemię, która jest źródłem m.in. zaćmy, choroby wieńcowej, neuropatii czy uszkodzenia nerek. Aby zapobiec tej chorobie, a w konsekwencji tym wszystkim przykrym schorzeniom, należy odżywiać się zdrowo i regularnie, redukując poziom tłuszczu w posiłkach. Oczywiście, w medycynie, a właściwie w życiu, istnieje również całkowicie odwrotny przypadek do hiperglikemii – hipoglikemia, a więc niedocukrzenie. W przypadku tej choroby, brak odpowiedniej diety i leczenia może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego też, należy robić wszystko, by nie dopuścić do żadnego ze schorzeń – zarówno hiper- jak i hipoglikemii.

Pamiętaj, odżywiaj się zdrowo i regularnie. Staraj się również sprawdzić, jaki wskaźnik IG mają produkty, które spożywasz. Dzięki temu, będziesz mógł/mogła zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób związanych ze zbyt dużym lub małym poziomem cukru we krwi.

By Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *