No Widgets found in the Sidebar

Nie każdy jest na tyle dobrze zaznajomiony z anatomią ludzkiego ciała, by wiedzieć, co który ból oznacza. Nie mówimy tu o wiedzy pokroju lekarza, ale znajomość własnego organizmu jest zalecana i naprawdę przydatna. Można w ten sposób zapobiec chorobom bądź wykryć je we wczesnym stadium.

Choroby wielu narządów oraz elementów budujących ludzki organizm niestety przechodzą tak naprawdę bez echa, gdyż objawy są niezauważalne przez ludzi lub całkowicie przez nich bagatelizowane. Co więc, dla przykładu, warto wiedzieć o chorobie woreczka żółciowego? Przede wszystkim należy poznać funkcje, jakie spełnia wspomniany narząd, by mieć na uwadze istotę jego prawidłowego funkcjonowania. Woreczek żółciowy, zwany również pęcherzykiem żółciowym, magazynuje oraz zagęszcza żółć, a następnie uwalnia w momencie, gdy jest ona potrzebna do trawienia pokarmu.

Jedną z chorób woreczka żółciowego może być kamica żółciowa. Na czym polega? Podczas tej choroby, w pęcherzyku żółciowym lub w przewodach żółciowych odkładają się złogi, czyli mówiąc bardziej przystępnym językiem ? kamienie. Mogą one być przyczyną częściowej lub całkowitej blokady przewodów żółciowych. Objawy kamicy żółciowej to przede wszystkim ból w nadbrzuszu, gorączka, dreszcze oraz brak apetytu. Leczenie wspomnianego schorzenia odbywać się może na kilka sposobów w zależności stadium rozwoju i postępu choroby. Istnieje możliwość zastosowania specjalnej diety lub też leczenia farmakologicznego. Często w takich sytuacjach dochodzi również do operacji, podczas których usuwane są całe pęcherzyki żółciowe wraz z kamieniami. Inną chorobą jest zapalenie pęcherzyka żółciowego. Poniekąd łączy się ono z poprzednią chorobą, gdyż to właśnie kamienie są powodem zapalenia.

Zazwyczaj zapalenie woreczka żółciowego rozpoznaje się poprzez ból w prawym podżebrzu. Najbardziej niebezpieczną chorobą woreczka żółciowego jest niewątpliwie rak, który stanowi postrach dzisiejszego świata. W kwestii wspomnianego narządu jest to podwójnie niebezpieczny, gdyż przez długi okres czasu przebiega i rozwija się tak naprawdę bez żadnych objawów. Jeśli już jednak występują, to nie należy ich pod żadnym pozorem lekceważyć. Do objawów występujących w przypadku nowotworu woreczka żółciowego należą: silne swędzenie skóry, nagły spadek wagi ciała, nudności, jadłowstręt oraz ból w prawym, górnym kwadrancie. Oczywiście, w przypadku żadnej z tych chorób nie należy lekceważyć objawów, ale szczególny nacisk kładzie się jednak na chorobę wspomnianą jako ostatnia.

By Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *